Alla inlägg den 28 september 2024

Av Göran - 28 september 2024 20:34

Ganska bra dag idag, får man väl ändå säga. Om vandringsloppisen förra lördagen var ett fiasko så kan jag då inte klaga nämnvärt på resultaten under den gångna veckan. 

Lade ut flera av grejerna som inte såldes på loppisen på Blocket.se samt i en lokal köp/sälj-ssajt och har sen dess sålt grejer för nästan 2000 kronor.

Cykeln är såld liksom garagedomkraft, pallbockar, startkablar och vinkelslip. Det som återstår nu är väl en led-ljusramp, ett smörgåsjärn för två dubbelmackor och lte annat.

Så jag känner mig ganska nöjd ändå, även om saker gick åt h-e i börjab av veckan som snart gått.

Det har varit en ganska bra dag idag. 

Madame Citroen står kvar och skäms på sin parkeringsplats men jag har nu köpt hem de saker jag hoppas räcker för att få henne i kördugligt skick igen.

Yngstingen erbjöd sig att köra mig till Birsta, shopping-meckat norr om staden, för att hämta de reervdelar jag beställt från Mekonomen.

Vi började dock på östra sidan om E4;an på Biltema där han köpte nya stötdämpare till sin bil och vi båda avnjöt en Biltemakorv med bröd innan vi fortsatte till Mekonomen.

Där hade jag gruvat mig lite för priset på den rem och spännrullar som jag behövde för de koste dryga 1600 kronor.

Men just denna helg hade Mekonomen ett erbjudande där de gav 25% rabbat på alla reservdelar så då krympte de dryga 1600 kornorna till 1200, lite drygt.

Och inte mog med det! Dessutom bjöd de alla kunder på nygrillade hamburgare utanför entrén.

Så vi fick båda varsin rejäl lunch i form av Biltemkorv och Mekonmenburgare. För nästan inga pengar...

Sen bar det iväg hem och titta på SHL-hockey gratis från pratkanalen "Onlinehockey.TV".

Där fick jag se mina rödvita hjältar göra mos av Rögle BK på hemmaplan. 4-0 slutade matchen med Timrås siffror nämnda först.

Med detta facit hade det kanske varit att hoppas för mycket att tro att min V75-rad skulle ge utdelning, Och det gjorde den inte heller. Fyra rätt blev det och alla vet ju att "nära skjuter ingen hare".

Men jag kan leva med det. Dagen gav ju så mkt annat!

Hoppas att också ni, kära ordbrukare har haft en bra dag i Almunge, Torekov, Fårö och Bollstabruk.

Vi ses!

"Ôm Gud vill å pjäxer´n håll`!

Presentation

Fråga mig

10 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
            1
2 3 4
5
6
7
8
9
10
11
12 13
14
15
16
17
18
19
20
21 22
23
24
25
26
27 28 29
30
<<< September 2024 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards